تبلیغات
درآمدی از اینترنت - اطلاعیه مشترك وزارت صنایع و معادن و وزارت نیرو در خصوص قیمت برق صنعت
درآمدی از اینترنت
زکات علم آموختن است

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اطلاعیه مشترك وزارت صنایع و معادن و وزارت نیرو در خصوص قیمت برق صنعت

اطلاعیه مشترك وزارت صنایع و معادن و وزارت نیرو در خصوص قیمت برق صنعت

بنام خدا
قابل توجه كلیه واحدهای صنعتی و معدنی
با تشكر از همراهی همه صنعتگران و معدن كاران در اجرای طرح هدفمند كردن یارانه ها به اطلاع می رساند به منظور شفاف سازی قیمتهای انرژی و ترغیب مشتركین صنعتی به مصرف بهینه انرژی، با تعاملات صورت گرفته بین  وزارتین صنایع و معادن و نیرو جهت كاهش هزینه های برق، تصمیمات زیر اتخاذ گردید.
 

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید

1-علاوه بر دو گزینه قبلی در محاسبه هزینه برق گزینه سوم اضافه شده است در این گزینه بهای قدرت دریافت نشده و متوسط هزینه انرژی اكتیو 430 ریال می باشد برای بسیاری از مشتركین صنعتی انتخاب این گزینه هزینه كمتری را در بر دارد.
برای دریافت جزئیات بیشتر به درگاه stsm.ir  مراجعه نمائید.
2-برای آن دسته از مشتركین صنعتی با قدرت بیش از 30 كیلووات كه ضریب بار آنها كمتر از 37% می باشد شركتهای برق منطقه ای و توزیع بر مبنای گزینه سوم قبوض برق را صادر می نمایند در صورتی كه قبلا بر مبنای گزینه 1 و 2 قبض برق برای مشتركین ارسال شده است قبض جدید صادر شده وجایگزین قبض ارسال شده می باشد بنابر محاسبات انجام شده بطور معمول استفاده از گزینه 3 برای این دسته از مشتركین هزینه كمتری در بر دارد البته با توجه به اینكه در هر سال دو بار امكان تغییر گزینه وجود دارد مشتركین می توانند نسبت به تغییر گزینه خود با مراجعه به شركتهای برق اقدام نمایند.
3-مشتركین صنعتی كه بیش از قدرت قراردادی مصرف می كنند بایستی نسبت به كاهش آن اقدام نموده و یا در صورت نیاز به قدرت بیشتر، حداكثر تا تاریخ 1/12/1389 فرصت دارند كه تقاضای افزایش قدرت را به شركتهای برق مربوطه ارائه نمایند و شركتهای برق در اسرع وقت نسبت به بررسی تقاضای مشترك اقدام نموده و شرایط تامین برق را به متقاضی اعلام می نمایند.
مقرر گردید بهای برق مصرفی مربوط به تجاوز از قدرت برای مشتركین صنعتی فوق الذكر با ضریب 1.2 نسبت به مازاد مصرف محاسبه شود.
4-جرایم عدم رعایت الگوی مصرف برای آن دسته از صنایعی كه استاندارد مصرف انرژی در فرآیند تولید آنها تدوین و اجرایی گردیده است، فقط به مصارف مازاد بر الگو تعلق خواهد گرفت.
5-كلیه مشتركین صنعتی و معدنی كه تاریخ عقد قرارداد خط اعتباری هزینه انرژی آنها قبل از صدور قبض برق این دوره می باشد و فهرست آنها توسط وزارت صنایع و معادن به وزارت نیرو اعلام گردیده است  50% بهای برق مصرفی آنها از محل تسهیلات خط اعتباری هزینه انرژی توسط وزارت صنایع و معادن پرداخت شده و مابقی توسط متقاضی پرداخت خواهد شد.
تبصره: برای مشتركین مذكور در صورتی كه سهم تسهیلات خط اعتباری هزینه انرژی از مبلغ بهای برق دوره كسر نگردیده و ردیف مربوطه در قبوض آنها درج نگردیده است با مراجعه به شركتهای برق، درخواست صدور قبوض اصلاح شده را ارائه نمایند.
وزارت نیرو        وزارت صنایع و معادن

 

نحوه محاسبه قیمت برق با مثال

 در راستای شفاف سازی و اصلاح ساختار قیمت گذاری انرژی برای بخش صنعت و معدن گزینه جدیدی در نحوه محاسبه بهای برق به تعرفه های بخش صنعت و معدن به شرح زیر اضافه شده است.
گزینه های انتخابی مشتركین صنعتی بیش از 30 كیلووات (گزینه 4-الف)

گزینه انتخابی  بهای قدرت بر كیلووات (ریال)    نرخ هر كیلووات ساعت میان باری(ریال)  نرخ هر كیلووات ساعت اوج باری(ریال)  نرخ هر كیلووات ساعت كم باری(ریال)
 
  گزینه 1   32000 340  680  170
 گزینه 2  12000 390 780 195 
 گزینه 3  0 430  860 215 

توضیح: طبق روال قبلی هر مشترك می تواند در سال دو بار گزینه انتخابی خود را تغییر دهد
قابل ذكر است كه واحدهای صنعتی متقاضی تغییر گزینه، حداكثر تا تاریخ 30/11/89 می توانند تقاضای خود را مبنی بر انتخاب این گزینه به شركتهای توزیع اعلام نمایند. این گزینه از تاریخ اصلاح قیمتهای انرژی با اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها (28/09/89 ) قابل اعمال می باشد. در صورتی كه قبض برق صنعتی با گزینه های 1 و 2 صادر شده باشد واحدهای صنعتی و معدنی می¬توانند مبلغ قبض صادر شده را پرداخت ننموده و در اسرع وقت درخواست تغییر گزینه را ارائه نمایند تا قبض جدید با مبنای گزینه سوم صادر گردد.
• گزینه اضافه شده برای بنگاههایی كه به هر دلیلی امكان كاهش دیماند نداشته و مصرف آنها زیر 90% دیماند قراردادی باشد بسیار مفید است.
• بنگاههایی كه یك شیفت در شبانه روز كار می¬كنند گزینه 3 بهترین انتخاب میباشد.
برای اینكه واحدهای صنعتی و معدنی راحتتر بتوانند گزینه بهینه را انتخاب نمایند جداول زیر به عنوان یك راه حل ساده ارائه می شود.

جدول ا: دیماند قرائت شده بیشتر از 90% دیماند قراردادی

 متوسط مصرف ماهیانه برق تقسیم بر دیماند قرائت شده   بهترین گزینه
 بیشتر از 400   گزینه 1
 كمتر از 400 و بیشتر از 300   گزینه 2
 كمتر از 300   گزینه 3

جدول 2: دیماند قرائت شده كمتر از 90% دیماند قراردادی

 متوسط مصرف ماهیانه برق تقسیم بر دیماند قراردادی   بهترین گزینه
 بیشتر از 360   گزینه 1
 كمتر از 360 و بیشتر از 270   گزینه 2
 كمتر از 270   گزینه 3

برای آشنایی بیشتر به مثالهای زیر توجه فرمائید.
مثال1: فرض كنید قدرت قراردادی مشترك یك مگاوات باشد ولی دیماند قرائت شده 400 كیلووات است و میزان مصرف نیز در این ماه 230 مگاوات ساعت است، طبق بخشنامه های وزارت نیرو قدرت محاسبه شده 900 كیلووات و مبلغ دیماند به ازای هركیلووات 32000 ریال می باشد در نتیجه برای 900 كیلووات 28,800,000 ریال می شود. حال با فرض مصرف 190 مگاوات ساعت در این ماه با قیمت متوسط 340 ریال، قیمت نهایی هر كیلووات ساعت  492 ریال می شود.
151.8 ریال = 190000/28800000

491.6 ریال = 151.8+340

مثال2: فرض كنید قدرت قراردادی مشترك یك مگاوات می باشد ولی دیماند قرائت شده 1100 كیلووات است برای 100 كیلووات اضافه شده مبلغ دیماند به ازای هركیلووات 48000 ریال و برای یك مگاوات قراردادی 32000 ریال به ازای هر كیلووات محاسبه می شود. 10% هزینه برق مصرفی متوسط با مبلغ 510 ریال بر كیلووات و 90% آن با مبلغ 340 ریال بر كیلووات محاسبه می شود.
مثال3: فرض كنید قدرت قراردادی مشترك یك مگاوات می باشد ولی دیماند قرائت شده 1200 كیلووات است برای 200 كیلووات اضافه شده مبلغ دیماند به ازای هركیلووات 64000 ریال و برای یك مگاوات قراردادی 32000 ریال به ازای هر كیلووات محاسبه می شود. 20% هزینه برق مصرفی متوسط با مبلغ 680 ریال بر كیلووات و 90% آن با مبلغ 340 ریال بر كیلووات محاسبه می شود.
در مثال های فوق فرض اولیه این است كه گزینه 1 توسط مشترك انتخاب شده باشد.

درباره وبلاگ

هدف ما رضایت شماست
مطالب جالب ، عکس ، آموزش ، دانلود ، موبایل ، دانستنیها ، مطالب روز ، آهنگ ، کلیپ ، موزیک ویدئو و... تنها قسمتی از تلاش ماست برای رضایت شما.با آرزوی کامیابی شما و تحقق اهداف ما
مدیر وبلاگ : Amir Node

آخرین پست ها

جستجو

تاریخ جهان باستان

نظرسنجی

  • لطفا نظر خود را در رابطه با این وبلاگ بگویید


نویسندگان